21 kwietnia 2024

Archiwizację danych Poznań

„Rodzimy się, żyjemy i umieramy. Technologia tego nie zmienia”

W środę 05.10.2011 w wieku 56 lat odszedł twórca firmy Apple. Mimo, że jego życie początkowo nie było usłane różami, bowiem rodzice biologiczni oddali go do adopcji, został człowiekiem sukcesu. Był nie tylko szalonym twórcą ale też wizjonerem. Jego zasługi zarówno na rynku informatycznym, jaki i na rynku telefonów komórkowych zostały niejednokrotnie zauważone i docenione.

Stworzył firmę, której akcje są warte miliardy dolarów. W ostatnim czasie uznano go za najlepszego dyrektora generalnego na świecie, bowiem w przeciągu dwunastu lat udało mu się zwiększyć wartość firmy o jakieś 150 miliardów dolarów. W ostatnim czasie mocno zaangażował się również w działalność charytatywną na rzecz ludzi głodujących w Afryce, czy też ludzi chorych na HIV. Technologia jaką stworzył wprowadziła nas tak naprawdę w XXI wiek, choć stworzone w latach 70-tych pierwsze komputery przez firmę Apple wyglądały dość topornie.

Warto nadmienić, że pierwszy komputer „Apple” powstał w garażu i miał drewnianą obudowę, co sprawiało, że wyglądał mało atrakcyjnie, coś w rodzaju maszyny do pisania. Trafił do sprzedaży w roku 1976. Rok później jednak zaprezentowano Apple II, które zostało znacznie zmodyfikowane, miało już plastikową obudowę i kolorowy wyświetlacz. Okazało się, że ów model jest rewelacyjny w użyciu, bowiem małe gabaryty i brak funkcji rozrywkowych przyczyniło się do jego atrakcyjności i przebojowości.

Jednak o wiele większą rewolucją okazał się Macintosh 128K. Te modele zawojowały rynkiem w roku 1984 bowiem posiadały myszkę oraz oddzielną klawiaturę. W 1998 roku Steve Jobs wprowadził na rynek szereg nowych innowacyjnych produktów. Przede wszystkim odszedł od szaro brązowej oprawy dotychczasowych komputerów, na rzecz nowej stylistyki w jaskrawych kolorach. Pierwszym z tych produktów był kolorowy iMAC z przezroczystymi plastikami i jaskrawymi kolorami. Sprzedał się bardzo dobrze, bowiem w pierwszym roku odnotowano sprzedaż na ok. 2 mln sztuk.

Największy przełom nastąpił jednak, kiedy w 2001 roku firma Apple zaprezentowała iPoda. Najbardziej trafione okazały się modele z 2007 roku oraz 2010 roku. Przede wszystkim te minimalistyczne rozwiązania nie ważą zbyt wiele, i są bardzo estetycznie wykonane. Ciekłokrystaliczne wyświetlacze sprawiają, że każdy kto miał je w ręce, zapragnął je posiadać.

Najnowsze salony Apple to już nie tylko sklepy, niektóre z nich to wręcz kluby miłośników produktów Apple.

Ten skromny człowiek przez ostatnie 40 lat pracował nad tym, aby połączyć zaawansowane technologie z funkcjonalnością i estetyczną oprawą i przede wszystkim łatwością w obsłudze. Często mawiał, że „Jeśli dziś jest ostatni dzień mojego życia, to chciałbym zrobić to, co mam zrobić dziś„, a wszyscy wiemy, że zrobił bardzo dużo.

Do zalet systemu Steve`a Jobsa należy również aplikacja która wspomaga archiwizację danych czyli TimeMachine, która powoduje, że odzyskiwanie danych dla posiadaczy Mac-ów nie jest tak częstą zmorą jak dla Windosowców.