26 września 2022

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 komu uwierzyć?.

Przywracanie danych z macierzy RAID Podstawy odzyskiwania danych z macierzy RAID

photo
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID Jeżeli komputer pracuje bez zasilania, istnieją dwie metody przywrócenia komputera do ustawień fabrycznych: Przywracanie programowe i Raid Recovery. Przywracanie programowe nie jest zalecane, ponieważ powoduje powolne uruchamianie systemu, a także ma duże szanse na zniszczenie danych. Ponadto, jeśli system ulegnie awarii, nie będzie można skorzystać z przywracania programowego. Aby odzyskać sprawny komputer, należy użyć narzędzia Raid Recovery. Ale zanim to zrobimy, dowiedzmy się więcej o RAID.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0,1 firma godna polecenia.

Co to jest sieć pamięci masowej? Jest to zestaw urządzeń łączących w sieci lokalnej, który może rozciągać się na odległość fizyczną. Przywracanie danych z macierzy RAID https://ploter.org.pl/2021/08/11/bezkolizyjne-odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid-01/ Najlepszą zaletą sieci pamięci masowej jest to, że odzyskiwanie danych staje się łatwiejsze. W przeciwieństwie do tradycyjnej sieci, gdzie jeden dysk twardy jest jedynym źródłem danych, sieć pamięci masowej pozwala na wykorzystanie wielu fizycznych dysków twardych do odzyskiwania danych.

Co zrobić by odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 było skuteczne?

Raid w systemie plików oznacza tablicę dysków twardych, które mogą być rozmieszczone w taki sposób, że mogą wykonywać różne zadania, tak jak jeden dysk twardy. Tego typu konfiguracja jest zwykle używana do przechowywania aplikacji i plików danych. Najpopularniejszym przykładem konfiguracji Raid jest system Raid on Windows. System Windows uruchamia się z dysku instalacyjnego, a następnie odczytuje niezbędne informacje z katalogu /boot, które następnie są zapisywane na dysku twardym. W rezultacie Windows startuje z jednym dyskiem roboczym, podczas gdy drugi jest zapisany jako dane na innym dysku.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0+1 firma godna polecenia.

Korzystając z istniejącego urządzenia pamięci masowej, możemy utworzyć nową strukturę bloków logicznych lub ponownie wykorzystać partycję do utworzenia nowego systemu bloków logicznych. Możemy również ponownie wykorzystać kontroler raid, aby utworzyć wirtualny system raid. Usługi odzyskiwania danych z wirtualnego raidu pozwalają na ponowne uruchomienie systemu Windows przy użyciu innego dysku OS. Istnieje wiele zalet korzystania z systemu odzyskiwania danych raid, jedną z nich jest szybsze działanie.

Najczęściej używanymi typami raid są raid-5 sformatowany w systemie NTFS oraz raid-group 4. Grupa raid ma tę zaletę, że wykorzystuje rozszerzony system plików, taki jak FAT 32, dzięki czemu przestrzeń dyskowa jest współdzielona. Grupa raid oferuje również lepsze możliwości alokacji, ponieważ każdy członek grupy ma swój własny wycinek całkowitej przestrzeni dysku twardego. Grupa raid oferuje również lepszą wydajność pod względem zużycia energii.

Macierz redundantna to rodzaj pamięci masowej, która łączy w sobie redundantne zestawy dysków. Sam zestaw jest podzielony na części, które są fizycznie oddzielone. Jedna z części zestawu jest zazwyczaj wypalana na urządzeniu Compact Flash (C FD). Druga część jest pozostawiana na dysku wtórnym. W przypadku awarii dysku głównego, drugi zestaw danych jest dostępny jako alternatywa. Taka redundantna macierz jest uważana za mniej niezawodną niż macierz tradycyjna.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 komu zaufać?.

Istnieją różne rodzaje redundantnych macierzy, w tym oparte na oprogramowaniu, oparte na urządzeniach i wirtualne. Macierze programowe działają w ten sposób, że oprogramowanie pozwala kontrolować liczbę nadmiarowych dysków. Pozwala to również na tworzenie migawek obciążenia w dowolnym momencie. W przypadku macierzy opartych na urządzeniach dane są dzielone między hosty logiczne za pomocą kompaktowego systemu operacyjnego Linux. Wirtualne macierze łączą zwirtualizowaną pamięć dedykowaną z pamięcią zdalną, co pozwala na wyrównanie zasobów.

Używanie raidów 01 lub raidów 00 jest bardzo korzystne. Jest to tak zwana deduplikacja danych. Dzieli ona żądane dane na losową sekwencję liczb, zapewniając w ten sposób eliminację duplikatów danych. Metoda ta została po raz pierwszy wprowadzona w 1980 roku przez Steve’a Snella w celu wyeliminowania utraty danych spowodowanej nadpisywaniem. Duplikacja danych może znacznie zwiększyć szanse na odzyskanie danych, zwłaszcza jeśli zostałeś zmuszony do użycia jednej z wcześniejszych metod z powodu awarii sprzętu.