16 kwietnia 2024

Odzyskiwanie danych instytucja stosowna podążenia.

Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych

Być może słyszałeś już termin „odzyskiwanie danych”, ale nie wiesz, co to tak naprawdę jest. Najprościej rzecz ujmując, jest to proces odzyskiwania usuniętych lub utraconych plików. W niektórych sytuacjach możliwe jest nawet przywrócenie plików, które zostały przypadkowo usunięte lub dysk uległ fizycznemu uszkodzeniu. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak przeprowadzić odzyskiwanie danych i jak to zrobić bez pomocy profesjonalisty. Podczas wykonywania tego typu operacji należy pamiętać o kilku rzeczach.

Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych lub usuniętych plików

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania danych z uszkodzonych lub usuniętych nośników cyfrowych. Do odzyskiwania brakujących plików stosuje się różne podejścia. Proces ten działa tylko w przypadku brakujących plików, które są faktycznie obecne w urządzeniu pamięci masowej, i nie dotyczy plików, które nie zostały jeszcze zapisane w pamięci trwałej. Na szczęście większość utraconych plików można odzyskać. Należy jednak pamiętać, że szanse na odzyskanie najważniejszych plików będą większe, jeśli podejmie się odpowiednie działania natychmiast po ich utracie lub usunięciu.

Proces odzyskiwania danych różni się w zależności od okoliczności utraty danych, typu nośnika docelowego kopii zapasowej oraz typu pliku, który próbuje się odzyskać. Niektórzy użytkownicy komputerów są w stanie samodzielnie przywrócić przypadkowo usunięte pliki, jednak niektóre typy plików można odzyskać wyłącznie za pomocą specjalistycznych usług odzyskiwania danych. Przypadkowo usunięte pliki mogą znajdować się na dysku twardym we fragmentach.

Niektóre z najbardziej powszechnych rodzajów odzyskiwania danych wymagają użycia specjalistycznego oprogramowania do analizy informacji zawartych w pliku. Oprogramowanie do odzyskiwania plików może wyodrębnić wszystkie rodzaje danych, w tym oryginalną nazwę i ścieżkę dostępu, a także znacznik daty i godziny. Gdy oprogramowanie do odzyskiwania plików znajdzie potrzebne dane, odtworzy oryginalną strukturę pliku. W niektórych przypadkach oprogramowanie do odzyskiwania plików może nawet odtworzyć całą strukturę pliku.

Pomimo swojej złożoności, odzyskiwanie danych jest istotną częścią naprawy komputera. Dysk twardy może stać się bezużyteczny z powodu przerwy w dostawie prądu, awarii oprogramowania lub uszkodzenia fizycznego. Jeśli dysk twardy jest całkowicie martwy, oprogramowanie do odzyskiwania danych może naprawić uszkodzenia logiczne i przywrócić dostęp do danych, które kiedyś na nim były. Jeśli jednak dysk twardy został uszkodzony fizycznie, do odzyskania danych potrzebny jest profesjonalista.

Jest to możliwe nawet wtedy, gdy dysk jest fizycznie uszkodzony

Dysk twardy ma ograniczoną trwałość, a czasami odzyskanie znajdujących się na nim danych jest niemożliwe. Mimo to odzyskiwanie danych jest nadal możliwe, a w niektórych przypadkach możliwe jest odzyskanie danych nawet z fizycznie uszkodzonego dysku. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których odzyskiwanie danych z fizycznie uszkodzonego dysku twardego jest nadal możliwe.

Istnieją różne przyczyny fizycznego uszkodzenia dysku twardego. Jeśli podejrzewasz, że dysk twardy został uszkodzony w wyniku uszkodzenia fizycznego, pierwszym krokiem jest jego wyłączenie. Istnieje wiele domowych sposobów naprawy uszkodzeń fizycznych, w tym wymiana płytki drukowanej dysku twardego na sprawną. Jednak ta technika nie działa w przypadku większości dysków twardych, zwłaszcza tych wyprodukowanych po 2003 roku. Wynika to z faktu, że nowsze płytki drukowane zawierają dane adaptacyjne i nie są zgodne ze starszymi.

Większość osób wpada w panikę po otrzymaniu tego komunikatu o błędzie i nie wie, co robić. Chociaż odzyskanie wszystkich plików z fizycznie uszkodzonego dysku może nie być możliwe, nadal możliwe jest uzyskanie dostępu do ważnych informacji na nim zawartych. Proces odzyskiwania danych wymaga specjalnego oprogramowania do lokalizowania i wyodrębniania danych z dysku twardego. Nie jest to jednak proces prosty. Na szczęście większość danych można odzyskać za pomocą jednej z tych metod.

Inną częstą przyczyną utraty danych jest przypadkowe usunięcie plików, ale nie jest ono spowodowane fizycznym uszkodzeniem dysku twardego. W takim przypadku oprogramowanie do odzyskiwania danych będzie w stanie odzyskać usunięte pliki. Mimo że ta metoda nie jest w 100% skuteczna, może okazać się całkiem skuteczna, jeżeli na dysku zapisano tylko kilka nowych plików. Z tego powodu bardzo ważne jest utworzenie kopii zapasowej wszystkich danych, zanim zostaną one trwale utracone.

Jest to możliwe nawet wtedy, gdy plik został usunięty przez pomyłkę

Przypadkowe usunięcie pliku może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeśli pracujesz nad nim od kilku dni lub tygodni. Nie oznacza to jednak końca świata. Jeśli masz szczęście, plik może nadal znajdować się w koszu. Usunięte pliki można łatwo odzyskać, nawet jeśli są stare. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odzyskać usunięte pliki.

Istnieje kilka metod odzyskiwania usuniętych plików, w tym korzystanie z usług synchronizacji i udostępniania plików oraz przechowywania plików w chmurze. Jeśli plik został usunięty przez pomyłkę, można go poszukać w jednej z tych usług. Usługa może go mieć lub może on znajdować się w folderze Kosz. Jednak opróżnianie kosza w usłudze przechowywania w chmurze może trwać dłużej niż na komputerze. Jeśli nie jesteś pewien, której metody użyć, spróbuj odzyskać plik jak najszybciej.

Jest to możliwe nawet po sklonowaniu dysku

Jeśli dysk twardy jest uszkodzony od dłuższego czasu i ma uszkodzone sektory, można spróbować go sklonować. Technika ta jest nazywana obrazowaniem dysku i umożliwia odzyskanie informacji z uszkodzonego dysku twardego. Jednak przed wykonaniem tej czynności należy zapoznać się z procesem. Aby uniknąć ryzyka dalszego uszkodzenia komputera, najlepiej jest skorzystać z usług odzyskiwania danych.

Proces klonowania powoduje nadpisanie całego dysku. Jeżeli rozmiar danych, które chcesz odzyskać, jest mniejszy niż rozmiar plików systemu operacyjnego, dane zostaną utracone. Jeżeli dane są mniejsze, można użyć edytora dysków, aby sprawdzić zawartość dysku. Do wyświetlenia zawartości dysku można także użyć edytora heksadecymalnego. Można go znaleźć w edytorze dysków, który jest elementem dobrego programu diagnostycznego.

Innym powodem klonowania dysku twardego jest zapobieganie dalszym uszkodzeniom oryginalnego dysku. Ponieważ klon nigdy nie jest całkowicie ukończony, można go nadpisać i utworzyć nową wersję. W przypadku konieczności przeniesienia systemu operacyjnego i danych na nowy dysk klonowanie dysku jest wygodniejszym rozwiązaniem. Jest to również szybsze rozwiązanie! A ponieważ komputer może odczytać obraz dysku znacznie szybciej niż z uszkodzonego dysku twardego, łatwiej jest przywrócić utracony komputer do stanu używalności.

Innym problemem związanym z klonowaniem dysku twardego jest to, że można go używać jako dysku do przechowywania danych, ale nie można go uruchomić. Dane nie zostaną odczytane, ponieważ sklonowany dysk jest ustawiony na uruchamianie z niewłaściwego napędu lub z powodu błędów, które wystąpiły podczas procesu klonowania. Klonowany dysk SSD można uruchomić za pomocą oprogramowania do klonowania systemu operacyjnego, ale jeśli klonowanie się nie powiedzie, proces odzyskiwania danych będzie trudniejszy.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]