21 kwietnia 2024

Dlaczego warto archiwizować dane?

Dlaczego warto archiwizować dane?

Powiadają, że ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują kopie zapasowe oraz na tych, którzy będą je robić. Tak naprawdę każdy kto pracował we firmie, która zatrudnia przynajmniej kilka osób miał okazję przekonać się, że firma generuje bardzo dużo dokumentów oraz wszelakich danych. Zwykle każdy dokument jest drukowany w kilku egzemplarzach, niektóre zostają na miejscu, inne są przekazywane do księgowości, a z czasem i te z księgowości spływają z powrotem do firmy, bo przecież firma księgowa nie ma obowiązku archiwizacji danych naszego przedsiębiorstwa. Żyjemy w kraju gdzie biurokratyzacja można by rzec kwitnie i na co dzień wymagany jest od firm ciągły dostęp do dokumentów i danych zarówno sprzed kilku lat jak i dłuższego okresu. Dla przykładu polskie prawo i ustawa o rachunkowości (art.74) nakładają na firmy obowiązek przechowywania dokumentów i danych dotyczących wynagrodzeń pracowniczych przez okres 50 lat.

A w jaki sposób archiwizować dane bezpiecznie i tanio?

Oto jest pytanie, bo możemy trzymać dokumenty w specjalnych kartonach ale to nie gwarantuje bezpieczeństwa danych, zwłaszcza, że do niektórych dokumentów nie powinny mieć dostępu osoby niepożądane. Góry piętrzących się kartonów z dokumentami, to też nie najlepszy pomysł i wcale nie najbezpieczniejszy. Biuro przecież ma być użytkowane przez człowieka, a nie przez papiery, no i oczywiście komfort pracy jest nie najlepszy. Warunki do kreatywnej pracy to na pewno nie biurka otoczone stosem papierów. Pamiętajmy, jeszcze o jednej rzeczy, że papier to nie jest rzecz wieczna, co jak co, ale to właśnie papier jest najbardziej narażony na zalanie, zawilgocenie, czy też pogryzienie przez myszy. Należy zatem rozważyć pomoc specjalistycznych firm w archiwizowaniu naszych dokumentów. Firma zajmująca się archiwizacją danych posiada duże zaplecze serwerowe, a tym samym duże powierzchnie dysków, które może zapełnić, wykonując przy tym odpowiednie kopie bezpieczeństwa. Ta wygodna metoda sprawi, że będziemy mogli być spokojni o swoje dane.

Czas pracować ekologicznie

Przede wszystkim musimy zmienić stare przyzwyczajenia. Większość firm już dziś wysyła wszelkie dane takie jak: pisma, faktury, skany drogą mailową, a nie jak do niedawna pocztą tradycyjną. W ten sposób możemy wiele zaoszczędzić na papierze do drukarki, a i jak coś jest w komputerze to prawdopodobieństwo, że się zawieruszy jest mniejsze, niż gdyby to było na kartce. Ale komputery też są narażone na różnego typu wirusy, a dyski na uszkodzenia. Dane elektroniczne należy więc odpowiednio zabezpieczyć. Wszystko czego potrzebujemy w pracy biurowej jest z pewnością w komputerze, ale co wtedy kiedy nie możemy się do nich dostać bo nastąpiła awaria sprzętu, a nigdzie indziej te dane nie zostały zapisane? Odzyskiwanie danych jest z reguły dużym kosztem dla firmy, nawet gdy możemy zaliczyć je w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Aby go uniknąć lepiej jak najszybciej rozważyć zakupienie i skonfigurowanie na nasze potrzeby serwera do archiwizowania danych. Serwer taki na bieżąco będzie również wykonywał backup danych.

Jeśli w dzisiejszych czasach nie mamy dostępu do danych, to w zasadzie paraliżuje to pracę we firmie, co oznacza przestój w pracy. Niezależnie od tego czy firma potrzebuje prostego rozwiązania na zasadzie lokalnych serwerów lub stacji roboczych, czy też może zaawansowanych funkcji umożliwiających scentralizowanie zarządzania całą firmą, to bezpieczeństwo danych i konieczność ich archiwizowania w rozsądny sposób jest przesądzona.

Backup online